practice

İcra İflas Hukuku

İcra ve iflas hukuku bireyler arasında herhangi bir sebeple oluşan borcun ödenmemesi halinde, alacaklının hangi yollarla borcunu geri alabileceği konularını kapsayan bir hukuk dalıdır. İcra ve iflas hukuku, borç durumlarında borçlu aleyhine açılacak icra takip ve davalarının takibi, mevcut koşullar oluşmuş olması halinde iflas takip ve davalarının takibi, her iki takibin hangi yasal dayanaklarla yapılabileceği, davaların hangi koşullarda açılabileceği konularını düzenlemektedir.

İcra iflas takip ve davalarında borçlu olanların da yapılan takibat ve açılan dava karşısında hangi hukuki yollara başvurabileceği gibi hususlar da icra iflas hukukunda yer alan konular arasındadır.

Kısaca İcra iflas hukuku ödenmeyen borçların taşınır veya taşınmaz varlıklara devlet zoruyla el koyularak karşılanmasını sağlayan hükümleri konu alan hukuk dalıdır. İcra işlemleri sonucu alacak miktarı oranında mal varlığına haciz konulurken, iflas, icraya göre daha ağır sonuçlar içermektedir. İflas takip ve davaları sonucunda iflas eden kişinin tüm mal varlığına el konulması söz konusudur.

İcra ve iflas hukuku içerisinde yer alan icra davalarında ‘’ Alacak’’ sadece maddi değerlerle anılan mal veya para değildir. Boşanma sonucu velayeti verilmiş çocuklar da icra takiplerine konu olabilmektedir.

İcra ve iflas hukuku konusunda detaylı bilgilere sahip olunması hak kaybı oluşmaması için büyük önem arz etmekte olup icra ve iflas hukuku takip ve davalarının açılması, ne şekilde olumlu sonuçlanabileceği hususları uzman avukatların çalışma alanına girmektedir.

Yalçın Hukuk Bürosu uzman avukatları ile müvekkillerine İcra ve İflas Hukuku alanında da danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.
  • Paylaş:

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok! Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yaz